ТАЄМНИЦЯ МАЛЕНЬКОЇ БЕЛЬГІЇ

Share Button

ТАЄМНИЦЯ МАЛЕНЬКОЇ БЕЛЬГІЇ

Шановне панство, вітаю вас із весною! Хоча погода не дуже гарна, але настрій уже весняний, більшість мешканців міста починає планувати справи на цю чудову пору року. Дуже хочеться, щоб до вашого списку потрапили подорожі – довгі та короткі, але неймовірно приємні та захоплюючі.

Багато подорожуючи по світу, чомусь саме в Бельгії мені зненацька спало на думку, що на півночі Європи нема жодної бідної країни – Велика Британія, Нідерланди, Ісландія, Ірландія, Скандинавські країни, крихітна Бельгія, яка займає (тільки уявіть собі!) 5% території України, відстань між сходом та заходом складає 230 км, між північчю та півднем – 150 км.

Мабуть тому, що люди тут живуть із задоволенням, працюють натхненно та роблять все можливе та неможливе, щоб їхнє життя було комфортним, заможним та насиченим. Гадаю, колись це питання буде досліджено, адже феномен цікавий, чи не так? Ну а сьогодні я вас запрошую в маленьку, але дуже цікаву країну – Бельгію, щоб хоча б якоюсь мірою розкрити її таємниці.

АтомІум – пам’ятник безмежним можливостям атомної енергії у Брюсселі

Готуючи цей пост, знайшла оці слова в одному популярному бельгійському путівнику: «Більше всього бельгійців дратує те, що світ вважає Жака Бреля (відомого барда), Пуаро, Джонні Холідея, Тінтіна (головного героя коміксів «Пригоди Тінтіна») та Мегре французами.»  А що стосується іншого, то вони досить щасливі та самодостатні люди!

ТРОХИ ІСТОРІЇ

Назва країни, напевно, пішла від племені давніх кельтів-белгів, які населяли цю частину Європи ще на початку нашої ери. Бельгійці завжди з кимось воювали, тому хотіли зберегти свої традиції та національну ідентичність. Може тому кожне велике село та місто країни має музеї, що розповідають про їхню історію та традиції.

Після Другої світової війни Бельгія зробила значний внесок у справу створення Європейської Економічної співдружності, а Брюссель став не тільки столицею країни, а й Європи.

 

10 РЕЧЕЙ, ЯКИМ СВІТ ЗАВДЯЧУЄ БЕЛЬГІЇ
(За алфавітом)

1. БЕЛЬГІЙСЬКІ ВАФЛІ – брюссельські та льєжські. Останні – тонесенькі, спосіб приготування яких винайшов шеф-повар епіскопа Льєжа у XVII столітті, додавши у тісто ваніль (зараз ще додають цинамон).

Вафлі – брюссельський смаколик

А знамениті брюссельські вафлі вперше з’явилися у 1958 році під час проведення Всесвітньої виставки, де місцевий кондитер Вальтер Клейман запропонував відвідувачам свої вафлі з полуницею. Але в той час Америка навіть не знала, що таке Брюссель та де він знаходиться. Тому вафлі почали називати бельгійськими. У квітні 1962 року вони вже продавалися на виставці у Сіетлі та стали світовим хітом. Зараз під цією назвою їх можна купити з різними наповнювачами у багатьох країнах світу.

 

2. БРЮССЕЛЬСЬКА КАПУСТА – це гордість мешканців країни, бо саме вони у XVII столітті вивели цей смачний овоч. Ця капуста має багато цілющих властивостей та вживається у салатах, супах, її також тушкують, варять та заморожують. Брюссельську капусту цінують за велику кількість вітамінів та малу калорійність. Калій та аскорбінова кислота стимулюють обмін речовин та підвищують імунітет.

 

3. ВЕЛИКІ ФЛАМАНДЦІ
Всесвітньо відома фламандська школа живопису представлена такими майстрами, як Пітер Пауль Рубенс, Якоб Йорданс, Антоніс Ван-Дейк, Франс Снейдерс, Ян Ван Ейк, Ян Брейгель-молодший.

Картина Пітера Брейгеля-старшого «Перепис у Віфліємі»

Звичайно ж, найбільш відомий із них Рубенс був не тільки великим художником-колекціонером, але й прославленим дипломатом. Завдяки своєму положенню він відкрив велику художню майстерню в Антверпені, а з часом побудував один із найкращих особняків міста, де зараз знаходиться музей.

Антоніс Ван Дейк працював у майстерні Рубенса, потім був придворним малярем при дворі англійського короля Якова I, який зробив його лицарем. Ван Дейк помер у Лондоні та похований у Соборі Святого Павла.

 

4. ВИНАХОДИ, ЩО НАЛЕЖАТЬ БЕЛЬГІЙЦЯМ

1. Олійні фарби винайшов у 15 столітті Ян Ван Ейк, фламандський художник.

2. Перші у світі друковані газети з’явилися в Антверпені в 1605 році.

3. Бельгійська автомагістральна система – єдина штучна структура, яку видно з Місяця вночі завдяки освітленню всіх її автострад.

4. Ламберт Адольф Кетле винайшов формулу індексу маси тіла, яка називається «індекс Кетле».

5. Бельгія – світовий алмазний центр, столицею якого вважається Антверпен.

6. Саксофон придумав бельгієць Адольф Сакс. (Adolphe Sax).

7. Бельгія – один із найбільших центрів франкомовного коміксу –жанру, який почав інтенсивно розвиватися вже на початку XX століття.

 

5. КАРТОПЛЯ ФРІ

Бельгія є батьківщиною найулюбленішої їжі «фаст фуду» – картоплі фрі. Згідно з легендою бідні люди Льєжа у давні часи їли жарену у киплячій олії маленьку рибу, яку ловили у річках та озерах. Але наприкінці 17 століття зима була такою холодною, що замерзли всі водойми. Володарі трактирів почали різати картоплю маленькими шматочками та жарити їх замість риби. Населення було в захваті. Ця страва стала популярною не тільки в Бельгії, але й за її межами.

 

6. MANNEKEN PIS

Хлопчик, який пісяє, мініатюрна бронзова статуя-фонтан у вигляді голого хлопчика висотою 61 см, одна з відомих визначних пам'яток бельгійської столиці. Про неї існує багато легенд, але як кажуть, у бельгійців гарне почуття гумору, і у кожного є якась байка про цю скульптуру.

Створив її у далекому 1619 році придворний скульптор Жером Дюкенуа. З нею пов’язано багато цікавих традицій, наприклад, під час деяких свят струмінь води замінюють на вино або пиво. Час від часу хлопчика одягають у різні костюми. Кажуть, що перший костюм «Пісяючого хлопчика» надіслав курфюст Баварський Максиміліан-Еммануїл у 1698 році, і з тих пір це стало традицією.

Manneken pis

Його гардероб складається з 800 нарядів (між іншим у нього є український народний костюм з вишиванкою), які зберігаються у Королівському музеї недалеко від фонтану. Під час зміни одягу зазвичай грає духовий оркестр.

 

7. МЕРЕЖИВО

Неймовірно гарне та ніжне фламандське мереживо з’явилося у 17 столітті у містечку Бенш. Наразі плетене мереживо популярне у багатьох регіонах країни – у Мехелені-Малині воно дуже тонке, із квітковими мотивами, в Антверпені на ньому можна знайти візерунки із великих ваз, а у Брюгге це суцільно зв’язана тасьма, яку з'єднують у химерний малюнок.Для створення брюссельського мережива орнаменти виконуються окремо один від одного, а потім з'єднуються за допомогою тюлевого фону.

Магазин мережива в Антверпені

 

8. ПИВО

Пиво в Бельгії – національна гордість та одна з головних «родзинок» Бельгії. Тут існує понад 400 різних видів пива, деяким із них більше 500 років. У рік середньостатистичний мешканець цієї країни споживає близько 150 літрів пива. Тож не дивно, що в Бельгії в 1999 році була відкрита перша в світі Академія пивоваріння при університеті Левена.

Справжнє бельгійське пиво щільне та міцне, з вмістом алкоголю до 12%. Крім звичних пивних інгредієнтів, в нього часто додають рис, цукор, мед, всілякі фрукти, що надають йому вишуканість і неповторний смак.

Традиціям пивоваріння та навіть розливу бельгійського пива майже тисяча років. Пивоварня Стелла Артуа в Льовені існує на цьому місці з 1366 року! Щороку тут проводять всесвітній конкурс «пивних» барменів.

 

9. ТРАДИЦІЇ

1. Бельгія – країна, що надає великого значення освіті: всі громадяни у віці до 18 років зобов'язані закінчити школу.

2. Бельгійці їдять гарячу їжу раз на день, зазвичай обід або вечерю..

3. Велосипед – це нормальний засіб пересування. Тут на них їздять усі.

4. Бельгійці люблять спорт, особливо футбол, але біг, велосипедний спорт і хокей із м'ячем також популярні.

5. Мешканці Бельгії люблять тварин, тому в кожному бельгійському будинку живе кішка або собака.

6. Шлюб із примусу в Бельгії заборонений, за подібний шлюб людина несе кримінальну відповідальність.

7. 97% загального населення – міські мешканці (це найвищий показник у світі).

8. Еміграції населення в Бельгії немає, це пов'язано з високим рівнем життя.

9. У цій країні не існує загальнодержавного телебачення, журналів, газет та інших засобів масової інформації.

10. Основна риса характеру та принцип бельгійців – компроміс, тому Брюссель є столицею Європейського Союзу (ЄС). Тут також знаходиться штаб-квартира НАТО.

Європейське містечко у Брюсселі

 

10. ШОКОЛАД

Бельгійський шоколад – це візитка Бельгія, як годинники та банки Швейцарії. Винахід шоколаду стався випадково. У 1857 році в «Фармацевтичній кондитерській» Жана Нойхауса та його родича-аптекаря, що відкрилася в Королівських галереях Брюсселя, можна було знайти шоколад, як ліки проти різних хвороб. І тільки син аптекаря, Фредерік, який вивчав кондитерську справу, зруйнував цю традицію – тут стали продавати більше солодощів, ніж гірких шоколадних «лік». А у 1895 році вона вже під назвою «Кондитерська та шоколадна фабрика Neuhaus-Perrin» випускала гіркий шоколад, який підкорив своїм неперевершеним смаком самого короля!

Після смерті Фредеріка в 1912 році справа перейшла до його сина Жана Нойхауса-молодшого. Він любив експериментувати та створив нові шоколадні цукерки з начинкою – праліне. Його дружина придумала дуже гарну коробку для цих цукерок і запатентувала її під назвою «ballotine».

Магазин бельгійського шоколаду

Вимоги до шоколаду в Бельгії дуже високі: какао-боби, що збираються в певний час, повинні добре визріти; до шоколаду заборонено класти барвники, штучні ароматизатори, добавки та консерванти.

Бельгія щорічно виробляє 4.220000 тонн шоколаду, це близько 22 кілограма на 1 людину в рік, тобто мешканець цієї країни з'їдає в середньому 60 грам шоколаду на день.

 

MUST DO В БЕЛЬГИИ

1. Відвідати Брюссель!

Тут так багато цікавого: Королівський Музей Армії та Флоту (величезний, щось неймовірне, та ще й бонус – поруч із Європейським містечком), Mont des Arts (Гора мистецтв, де розташовані музеї Образотворчих мистецтв, Музикальних інструментів та Маргітта), величні храми – Святого Михайла (покровителя міста) та Святого Серця, Grand Plaise (центральна площа з Ратушею та Королівським палацом), пам’ятники та скульптури, особливо на теми життя…

Собор Святого Михайла – головний храм Брюсселя

Порада. Відвідайте музей шоколаду! Там ви дізнаєтесь не тільки, як виробляють шоколад, але як він з’явився в Європі, а це дуже цікава історія! Вас почастують різними видами шоколаду та проведуть майстер-клас із виготовлення праліне, яке ви потім спробуєте.

Знаменита пивна

Зайдіть у пивну «La Mort Subite» (що перекладається, як випадкова смерть – це була гра, в яку колись грали під час ланчу постійні клієнти). Місце це дуже колоритне та цікаве. Замовте живе бельгійське пиво Ламбик (Lambic), а саме відомий вишневий Kriek або малиновий Framboise, а ще Фаро (Faro) – купаж ламбрика з менш міцним пивом, цукром, карамеллю, спеціями та травами.

2. З’їздити в Антверпен

Місто Рубенса, якому він залишив особняк у стилі бароко зі своєю колекцією, розташоване у 40 хвилинах їзди потягом від столиці.

В Антверпені, місті алмазів, є «золотий квартал», який знаходиться поруч із неймовірно гарною спорудою Центрального залізничного вокзалу. Більше 50% усього світового обороту алмазів проходить через нього. А й справді зручно: приїхав, купив діаманти в магазинчиках поруч і – на потяг додому!

А ще там можна побачити дуже цікавий пам’ятник-фонтан Брабо (бельгійці іменують його першим пам’ятником протидії корупції). Брабо – міфічний герой, який переміг велетня Антігона та відрубав йому руки за те, що той стягав великі податки та збори зі всіх кораблів, які заходили в порт річки Шельди. Кажуть, що саме від слів «ант» (рука) та «верпен» (кидати) пішла назва міста.

Пам’ятник-фонтан Брабо

Порада. Відвідайте Храм Антверпенської Божої Матері, який розписував Рубенс, та подивіться на пам’ятник хлопчику з собакою перед ним, він такий зворушливий!Зверніть увагу на прекрасну споруду Центрального вокзалу, де проходили зйомки фільмів про комісара Мегре.

3. Погуляти по Брюгге

Брюгге (ще його називають «Північною Венецією») із надзвичайно гарними каналами та мостами (їх 54!), вважається одним із романтичних міст Європи. Його історичний центр був оголошений ЮНЕСКО об'єктом всесвітньої спадщини.

«Північна Венеція»

Порада. Зайдіть у майстерню по виробництву мережива та подивіться на диво, яке створюють майстрині. Купіть на пам'ять плетений сувенір, посидьте у кав’ярні, де створюють власні шоколадні цукерки, помилуйтеся витонченими іграшковими будиночками вздовж каналів, та зафіксуйте цей казковий краєвид у своїй пам'яті надовго, зробивши чудові фото....

4. Подивитися Гент

За кількістю історичних монументів це місто – друге в Бельгії після Антверпена. У 11-16 століттях Гент був другим за величиною містом Європи, поступаючись тільки Парижу! Замки, храми, собори далекої давнини знаходяться в гарному стані та неодмінно залишаться в вашій уяві, як найкрасивіші місця країни.

Містичний Гент

Порада. У Генті гуляти треба повільно, щоб нічого не пропустити. Крім історичних див, не забудьте відвідати ринки міста, які працюють щоденно по черзі. А у неділю здійсніть шопінг на всіх шести базарах міста, де можна придбати все, починаючи з їжі та закінчуючи цікавими сувенірами. Це видовище, що запам'ятається надовго!

 

ЩО КУПИТИ У БЕЛЬГІЇ

1. Звичайно ж шоколад – цукерки, плитки, фігурки, марципани, фрукти у шоколаді, трюфелі від відомих кондитерських фірм міста – Leonidas, Godiva, (демократичні ціни) Pierre Marcolini (елітний дорогий шоколад).

Магазин-майстерня шоколаду «Леонідас»

2. Вафлі. Продаються у всіх супермаркетах, запаковані у гарні коробки. Смачні і льєжські, і брюссельські. Я знайшла щось подібне в нашому АТБ, але за смаком вони поступаються бельгійським.

3. Мереживо. У всіх бельгійських містах можна побачити магазинчики та майстерні, де можна придбати різні якісні плетені вироби – серветки, ошатні комірці з манжетами, хустинки з мереживом, скатертини та таке інше. Вибір дуже великий.

4. Гобелен. Наволочки, косметички, сумки, гаманці з художньо витканими картинами фламандських художників та національними орнаментами – вишукані та дуже гарні. Між іншим, гобелен придумали також бельгійці.

Гобеленові вироби дуже вишукані….

5. Пиво, краще те, що не можна купити у нас – фруктове, вишневе або малинове. Воно не таке смачне, як живе, але все дуже оригінальне на смак.

6. Інші традиційні сувеніри – магнітики, тарілки на стіну, ляльки, янголятка із мережива або кераміки.

Комментариев еще нет.

Оставить комментарий

error: Content is protected !!