АПТЕКА-МУЗЕЙ НА ПОДОЛІ

Share Button

АПТЕКА-МУЗЕЙ НА ПОДОЛІ

Вітаю, шановне панство!

Ми продовжуємо подорожувати Подолом, де зосереджено багато цікавих історичних місць та музеїв. Одним із найоригінальніших є Аптека-музей на Притисько-Микільській, 7, що поруч із  Флорівським монастирем. На жаль, про неї більше поінформовані туристи та гості міста, ніж кияни.

Тож чим приваблює цей музей та чому його варто відвідати?

Слід відмітити, що це перша приватна аптека Києва, заснована у 1728 році  німецьким колоністом Йоганном Гейтером. У 1750 році аптека перейшла до Георга Фрідріха Бунге, зятя засновника, який не тільки успішно продовжив справу, але й поклав початок династії відомих лікарів, аптекарів та науковців. Один із його синів, Крістіан Бунге, був першим педіатром Києва. Онук Георга, Микола Бунге, став професором та ректором Київського університету Святого Володимира.

Дізнайтесь про те, що відбувалося в Києві

Дізнайтесь про те, що відбувалося в Києві

У 18 столітті асортимент аптеки був досить різноманітним – біля 1000 всіляких пілюль, настоянок, мікстур та мазей. Люди усякого достатку могли завітати до аптеки та купити те, що було по кишені. Наприклад, мило, зроблене із пальмової або оливкової олії, дозволяли собі тільки заможні мешканці Києва. Прості громадяни купували такий же засіб гігієни, але для його виробництва використовувався собачий жир.

Баночки, пілюлі, настоянки, мікстури – все справжнє….

Баночки, пілюлі, настоянки, мікстури – все справжнє….

Після подільської пожежі 1811 року будівлю аптеки відновили, і вона набула форм стилю класицизму завдяки зусиллям архітектора А.І.Меленського. У такому вигляді аптека існувала до 1835 року, після чого її продавали та перепродавали. Будинок старів та розвалювався.

Потім маєток передали громаді Києва, у 1980 році почалися відновлювальні роботи, які були завершені у 1988 році, і аптека-музей відкрила свої двері для відвідувачів після реставрації. Експонати та унікальні меблі, медичні інструменти тощо збиралися зі всіх регіонів країни, небайдужі мешканці дарували те, що знаходилося в приватних колекціях. Одного разу турист із Голландії був настільки вражений цим музеєм, що після повернення на батьківщину вислав велику посилку зі старовинним медичним обладнанням.

Одна з вітрин аптеки

Одна з вітрин аптеки

У 12 залах музею відтворено історію та розвиток не тільки фармакології та медицини, але й побуту лікарів, селян та знахарів минулих століть.

Із 3000 експонатів музею найбільше цікавими є ті, що знаходяться у кабінеті та житловому приміщенні фармацевта, який одночасно виконував функцію лікаря – це меблі, хірургічні інструменти, письмове приладдя, книги та зошити обліку, картини, піаніно з нотами та інші предмети домашнього побуту. А яка чудова бібліотека! Тут збереглися навіть дух і атмосфера тих часів!

Кабінет фармацевта

Кабінет фармацевта

Робочий стіл лікаря з унікальними експонатами

Робочий стіл лікаря з унікальними експонатами

Вашу увагу також приверне приміщення кімнати-аптеки – вітрини з посудом для виготовлення різноманітних ліків, трав’яних настоянок, зошити зі старовинними рецептами, незвичні для того часу такі речі як скляночки з кремами для обличчя, пудрою, парфумами, навіть чорнилами, які можна було купити в той час тільки в аптеці.

Тут виготовлялися ліки

Тут виготовлялися ліки

Досить цікава експозиція у підвалинах музею, де відтворені келія ченця, що показує, як він готував трав’яні та лікарські настойки, промовляючи молитви, фрагмент хати знахарки з великим селянським столом і лавками,  піччю, запашними лікарськими травами під стелею, рушниками-оберегами, які самі по собі несли позитивну енергію.

Найзагадковішою є звичайно ж зала, присвячена алхімії, яка була популярна в Європі у 15 столітті. Постать задумливого алхіміка в ледь мерехтливому світлі здається таємничою та загадковою. В Україні в той час алхіміків не було, але мешкало чимало чаклунів, які відтворювали та придумували нові методи лікування. Кажуть, у цій залі треба залишити копійчину, щоб збулись усі  ваші бажання.

Касовий апарат тих часів

Касовий апарат тих часів

І наостанок, купіть собі щось на пам'ять вироблене за давніми рецептами саме тут – мило, ароматний трав’яний чай або смачні натуральні ягідні цукерки…

Робочі години: понеділок-неділя із 9.00 до 17.00, але раджу зателефонувати та переконатися у розкладі роботи аптеки-музею: (044) 4252437.

4 ответов

  1. Дякую, Вам, за таку чудову віртуальну подорож залами аптеки-музею. Досі не мала змоги відвідати цей цікавий музей, але після Вашоі статті маю намір запланувати відвідини цієі частинки історіі. Дякую за підказку про копійчину та можливість придбати щось на згадку про музей. Чекаю наступних подорожей куточками нашої славетної столиці.
    • Свєточка, дякую за відгук та цікавість до блогу. Ти надихаєш мене шукати щось неординарне та захоплююче в нашому рідному Києві. А він у нас дійсно унікальний, в Києві зосереджено так багато місць, пов'язаних із історією, культурою, мистецтвом. Кожна славетна пам'ятка цікава по своєму, навіть така, як наприклад, фунікульор.... Наступного разу ми з'ясуємо, чому.
  2. Так цікаво. Я навіть не знала, що такий музей є в Києві. Була колись у Львові, але він невеличкий. Дякую за інформацію, обов'язково відвідую, коли приїду до Києва наступного разу.
  3. Мені дуже приємно, що мій пост відкрив для вас щось нове та цікаве про нашу столицю. Дякую за коментар.

Оставить комментарий

error: Content is protected !!