УКРАЇНСЬКИЙ КЛІМТ

Share Button

УКРАЇНСЬКИЙ КЛІМТ

Привіт усім! Олександр Мурашко, спогади про нього та відвідування Музею українського мистецтва, де я знову доторкнулася до творчості майстра, надихнули мене ще на один пост про художників.

Я дуже люблю роботи Альфонса Мухи та Густава Клімта, що вважаються одними із засновників епохи модерн. Вперше я дізналася про них десь років 10 назад під час своєї першої подорожі до Відня. Й це відкриття було таким приголомшливим та несподіваним, що я перечитала все, що друкували й про Клімта, й про Муху. З тих самих пір вони мої улюблені художники, і як тільки випадає можливість, я намагаюсь розширити свої знання про ту таємничу та неймовірно цікаву епоху.

Одна із найвідоміших картин Густава Клімта «Портрет Адель Блох»

«Примула» Альфонса Мухи

«Примула» Альфонса Мухи

Тож, я ніяк не могла пропустити таку визначну подію, як виставка унікального українського художника-неомодерніста, засновника української сецесії Віктора Зарецького, яка відбулася в чудовій київській галереї – аукціонному домі «Золотий Перетин».

«Реквієм»

«Реквієм»

Що ж відомо наразі нам про життя та долю цього талановитого майстра?

Художник народився в маленькому містечку Білопілля, що на Сумщині в 1925 році. Походить із шанованого козацького роду Зарецьких, які, за переказами, вважаються одними із засновників міста в XVII столітті.

До 1917 року рід Зарецьких мав статки та торгові справи не лише в Білопіллі, а й багатьох містах поза межами України. Не дивно, що під час подій 1918-1919 років вони підтримали Білу Армію Денікіна, а в 1925 році родина вимушено перебралася на Донбас, тікаючи від можливих переслідувань.

Автопортрет художника

Автопортрет художника

Після Другої світової Зарецький закінчив Київський художній інститут, а потім деякий час викладав у рідній альма-матері.

Разом із дружиною, відомою художницею, Аллою Горською, був одним із лідерів руху шістдесятників.

Організував власну студію мистецтв, де навчалося 200 учнів та яка працювала сім років. Створив напрям «Українська сецесія», та першим відкрив двері у світ сучасного українського мистецтва.

«Муза варить куліш»

«Муза варить куліш»

Пережив важку втрату, його дружину, Аллу Горську, було вбито 28 листопада 1970 року за загадкових обставин.

Помер після тяжкої тривалої хвороби 23 серпня 1990 року. Похований на Берковецькому кладовищі у могилі матері й батька, поруч із дружиною.

У 1994 році Віктор Зарецький посмертно нагороджений Державною премією ім. Т. Шевченка.

Його твори знаходяться в музеях України та світу.

Дуже нагадує картину Кмімта, але вона така українська.

Дуже нагадує картину Кмімта, але вона така українська.

Ця коротка біографічна довідка – компіляція з різних Інтернет-джерел, але я гадаю, вона пояснює перехід художника від реалізму до нового напрямку у живопису, який був невідомий у колишньому Союзі. Звичайно ж, ця зміна стилю могла зашкодити його кар’єрі та роботі, але він наважився це зробити, бо був неординарним та талановитим!

Подивіться на його картини!

А це «Поцілунок» Зарецького

А це «Поцілунок» Зарецького

В його пластичній манері ми знаходимо знайомі кольори та барви, народні орнаменти, так типові для українського народного мистецтва, але вони розписані фантастичними золотими та рубіновими фарбами, що надає його творам витончений смак та велику схожість із шедеврами Густава Клімта, а це такий приємний штрих для українського мистецтва! Щодо мене, то це нагода додати Віктора Зарецького до чудового відкриття року! Правду кажуть, якщо шукаєш, то знайдеш….

Комментариев еще нет.

Оставить комментарий

error: Content is protected !!