РІЗДВЯНА КАЗКА БРЮССЕЛЯ

Share Button

РІЗДВЯНА КАЗКА БРЮССЕЛЯ

Цього року ми вирішили зустріти Різдво у Брюсселі. Для дітей цей вибір здався досить несподіваним і на питання, які сувеніри привезти зі столиці Бельгії, син із посмішкою відповів «Брюссельську капусту». А одна гарна знайома навіть здивувала мене, прокоментувавши це рішення таким чином: «Чому тебе так вабить це нудне місто? Ну ти тільки прислухайся до того, як звучить його назва БРЮ-СС-ЕЛЬ, майже всі приголосні, дуже грубо!» (Між іншим 7 літер у назві! Число магічне для бельгійців, але про це пізніше…)

Вже не вперше стикаюсь із таким стереотипним відношенням до Бельгії, як країни, і Брюсселя зокрема. Тож ця поїздка стала певною мірою перевіркою 1) цікавості, 2) нудьги і 3) руйнування стереотипів. Ми вибрали для цього саме Різдво. Тож, шановне панство, запрошую вас у

КОРОЛІВСЬКИЙ БРЮССЕЛЬ

Це вишукане, досить старе європейське місто, має ще одну назву «Столиця Європи», бо саме тут зосереджені найважливіші європейські інституції та організації. Практичні бельгійці зробили гарний внесок у казну столиці (і не тільки), погодившись із розміщенням європейського містечка на одному із семи пагорбів міста. Брюссель офіційно розмовляє двома мовами, але майже всі розуміють англійську. Для мене там було комфортно (я трохи розумію й французьку). Відчуття «майже як риба у воді»….

Різдво тут особливе свято й готуються до нього дуже ретельно. Тому не дивно, що згідно зі списком найгарніше прибраних до різдвяних свят європейських міст, Брюссель входить до першої десятки.

Ошатні прикраси брюссельських торговельних центрів

96 метрова ратуша на Grand Place вражає своїми архітектурними формами

Перші ознаки Різдва, базари та ялинки, з’являються у Брюсселі в кінці листопада, створюючи особливий настрій на головній площі міста Grand Place.

О, ця площа особлива! Вона закрита зі всіх сторін старовинними будівлями, які утворюють суцільну стіну! Ти попадаєш на неї зненацька, повернувши із-за рогу якоїсь вулички, як це було одного вечора з нами. Від несподіванки я зупинилася та заплющила очі від різнокольорових променів сяючого та сліпучого світла! А потім зазвучав могутній та пристрасний жіночий спів! Колір велетенських (як мені тоді здавалося) споруд постійно змінювався у такт звучанню, і це було так прекрасно! Я забула про все, існувала тільки я та Всесвіт, а душа підіймалася до небес! І я автоматично робила фотографії на смартфон. Пізніше, в готелі, перерахувала, їх було майже 50!

Неймовірна гра світла!

Ялинка на площі – атрибут Різдва

У піднесеному настрої вийшли на одну з вулиць. І тут я відчула атмосферу справжнього дива – запахи ванілі, цинамону, яскрава юрба людей та неймовірно гарно прикрашені вітрини магазинів, кав’ярень та ресторанів неначе занесли мене в якусь стару казку, де живуть тільки добродії та чаклуни! Погляд впав на вітрину з вафлями, і я помітила, що всі їх тримають у руках. Це ж свого роду брюссельський смаколик. Треба спробувати! Але вибір був такий великий, що я розгубилася! Потім замовила з полуницею та шоколадом! Дійсно, надзвичайно свіжі, смачні й дуже ситні! Зазвичай, я з підозрою відношусь до вуличної їжи, але Брюссель – це виняток, бо тут все тільки найвищого ґатунку!

Вафлі – брюссельський смаколик

Як же бельгійці святкують ці свята? На початку грудня у День Святого Миколая, який з нетерпінням очікують діти, біля каміна розвішуються червоні вив’язані чобітки з подарунками. Слухняна дітвора отримує солодощі, а неслухняна – прутики всередині свого взуття, що їх звісно пригнічує, тому всі діти намагаються поводитись чемно хоча б у листопаді.

За тиждень до події у Брюсселі відкривається фестиваль кулінарного мистецтва, де можна покуштувати різноманітні смачні страви зі всього світу.

Мешканці міста ретельно підходять до прикрашання будинків та величних споруд, майданів та вулиць, власних осель та вітрин магазинів. Як на мене, це найгарніше різдвяне місто Європи серед тих, які мені пощастило побачити. Важливо й те, що справжні професіонали займаються цією справою – вже декілька років поспіль компанія Eurostar відповідає за проведення різдвяних ярмарок та декорації міста.

Вертеп на головній площі

Вранці ці екіпажі відпочивають, але ввечері у них багато роботи

Саме Різдво зазвичай святкується у великому сімейному колі. Майже всі страви готуються з м’яса, його повинно бути багато! На солодке готують обрядове печиво, особливо популярний різдвяний віночок – обсипане мигдалем та прикрашене фруктами у цукрі пісочне печиво, якому надають форму кола. Його їдять на сніданок та під час вечірнього чаю.

Традиційне різдвяне печиво

Бельгійці свято вірять у магію першого дня року, тому тут не прийнято позичати гроші й робити якісь непотрібні речі. Навпаки, всі поводяться чемно та привітно, одягаються у все нове та намагаються придбати щось потрібне до оселі, собі та дітям (якраз з третього січня стартує сезон великих розпродажів.)

Інсталяція у вітрині з брюссельським мереживом

Відомий персонаж фонтану Manekken Pis також одягають у святковий костюм (у його гардеробі їх більш ніж 700!)

Цьогорічне вбрання Manekken Pis

Всі храми, церкви та собори прикрашені ялинками та вертепами. Особливо нас вразив головний храм – собор Святого Михайла, захисника Брюсселя. Кожного року мешканці усіх діаспор міста дарують церкві свої шопки. Це неймовірно гарне та цікаве явище! Ми нарахували майже 30 вертепів!

Собор Святого Михайла – головний храм Брюсселя

Цікава шопка від корейської діаспори

Можете уявити, як забилося наше серце, коли ми побачили рідний прапор і наші українські символи! Там я зрозуміла, що саме боже провидіння ще раз нагадало, що наша Україна – соборна та незалежна держава!

Так приємно бачити рідні кольори!

Вертеп від української діаспори у головному соборі Брюсселя

Тож, підбиваючи підсумки, скажу, сюди варто приїхати не тільки тому, що тут дуже цікаво й яскраво, але й тому, що тут живе щасливий та толерантний народ, у якого є багато чого навчитися.

P.S. Щодо назви посту… А Брюссель дійсно королівський, бо дотепер король та королева живуть у палаці та мають пряме відношення до розумного керування державою, яка вважається однією з найуспішніших у світі!

Більш докладніше про Бельгію, Брюссель, музеї та палаци, звичаї та свята читайте у моєму наступному пості.

Комментариев еще нет.

Оставить комментарий

error: Content is protected !!