ВЕЛИЧНИЙ РИМ (РІЗДВЯНО-НОВОРІЧНА ЄВРОПА 2 частина)

Share Button

ВЕЛИЧНИЙ РИМ

 Мешканці Риму, готуючись до найголовнішого свята року, прикрашають свої оселі відомими атрибутами Різдва – ялинками, вертепами, ілюмінацією, тощо. Але у Вічному місті деякі традиції не співпадають із загальноприйнятими.
Наприклад, у Римі ви не зустрінете ні Діда Мороза, ні Санта Клауса, ні іншого подібного персонажу. Замість них наприкінці грудня можна побачити таких собі пастухів-волинщиків (pifferai). Вдягнені в хутряні гамаші, поверх яких носяться короткі широкі штани, щось на кшталт шортів, кожухи з овечої шкіри, вельветові піджаки та капелюхи з козирками вони гуляють на вулицях, створюючи неабияку атмосферу в столиці..
Раніше вони ходили з міста до міста, розважаючи городян грою на волинці в обмін на їжу та нічліг. Зараз вони користуються сучасними засобами пересування – поїздами, автобусами, автівками, але за давньою традицією на Різдво з’їжджаються до церкви Санта Марія ін Арачелі (Santa Maria in Aracoeli) – Святої Марії на небесному вівтарі, що зведена на вершині Капітолійського пагорба.

Вечір на Капітолійському пагорбі

Вулиці та площі Риму, на відміну від Мілану, не прикрашаються так повсюдно різдвяною ілюмінацією та ялинками, та й різдвяних базарів обмаль. Але Різдво є Різдво, й у церквах, костьолах та соборах встановлюються вертепи. Наприклад, у церкви Санта Марія ін Арачелі вертеп славетний тим, що фігури вирізані у людський зріст із оливкового дерева, привезеного з Гетсиманського саду, а немовля Ісус одягнений у дорогий одяг і коштовності, які подаровані парафіянами.
На центральній площі італійської столиці – Піацца Навона ставлять дерев’яні фігури Ісуса та Мадонни, тут же працює один із небагатьох різдвяних базарів, де можна купити сувеніри, солодощі, тощо. Майже на кожному розі жарять каштани, і мені це нагадало наш славетний Львів.

Вертеп у Соборі Святого Петра у Ватикані

Звичайно ж, особливим зимове свято у Римі вважається ще й тому, що саме у цьому місті розташований Ватикан, серце католицької віри, де Різдво святкують щедро й рясно. На площі святого Петра встановлюють високу гарну ялинку, яку, згідно давньої традиції, Папі дарує якась країна.

Ялинка Ватикану перед Собором Святого Петра

Надзвичайно мальовничі та гарні вертепи встановлюють у найбільшому католицькому храмі – Соборі Святого Петра.
Римляни зустрічають Різдво вдома з найближчими родичами. Дарують невеликі приємні сувеніри, а діти радіють солодощам.
Оскільки традиція новорічних привітань та віра в те, що перший день нового року є важливим у житті кожної людини, прийшла до нас із древнього Риму, не дивно, що італійці свято дотримуються цих давніх звичаїв. На новий рік вони можуть обмінюватися монетками або класти їх на підвіконня в новорічну ніч, вважаючи, що це принесе достаток.
Також вони намагаються саме в новорічну ніч позбавитися всього старого – меблів, одягу, посуду, які викидаються просто на вулицю. Гуляючи цієї доби по Риму, будьте обережні, бо на вас може впасти щось старе з негативною минулорічною енергетикою!

Далі буде ...

 

1 ответ

  1. Вертеп із фігурами персонажів в зріст людини певно є найбільш реалістичним. Можна легко перенестись у той час коли народилось святе немовлятко. Цікавим є також той факт, що роль Санта Клауса та Діда Мороза виконують пастухи, що звеселяють народ і дарують віру у кращий новий рік. Монетка на підвіконні досить символічна. Можна і перейняти цю італійську традицію, а от позбування старих речей методом викидання іх через вікно трохи екстремально і підходить саме такій емоційній націі як італійці.

Оставить комментарий

error: Content is protected !!